Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Time to read
2 minutes
Read so far

2020 Grimes County Early Voting Results

Posted in:

Early voting results are in for in-person votes in Grimes County.

8,398 out of 18,128 (46.33%) came out to vote early. 

  • Article Image Alt Text

President

Donald J. Trump (R) – 6,449 votes                 76.98%

Joseph R. Biden (D) – 1,847 votes                  22.05%

Jo Jorgensen (L) – 64  votes                           0.76%

Howie Hawkins (G) – 18 votes                        0.21%

Total Votes: 8,378

 

Grimes County Treasurer – Unexpired Term

Jim-Bob Trant (R) – 6,413 votes                     78.69%

Tara Gamble (D) – 1,737 votes                       21.31%

Total Votes: 8,150

 

Navasota City Council – Position 1

B.F. “Bernie” Gessner Jr. – 756 votes             55.59%

Randy Peters – 604 votes                               44.41%

Total Votes: 1,360

 

Navasota City Council – Position 2

Pattie Pederson – 704 votes                           53.29%

Geoff Horn – 617 votes                                  46.71%

Total Votes: 1,321

 

Navasota City Council – Position 3

Josh M. Fultz – 1,268 votes                            100%

Total Votes: 1,268

 

Anderson-Shiro CISD Trustee – Position 1

Darren Derrett – 741 votes                            63.28%

Joey Stem – 430 votes                                    36.72%

Total Votes: 1,171

 

Anderson-Shiro CISD Trustee – Position 2

Todd Greene – 1,120 votes                            100%

Total Votes: 1,120

 

Town of Anderson Alderman

Tom Johnson – 37 votes                                 27.21%

Carnell Carrell – 34 votes                               25.00%

Daryl Alford – 42 votes                                   30.88%

Kason Menges – 23 votes                               16.91%

Total Votes: 136

 

Iola ISD Trustee – Position 3

Jason Gooch – 832 votes                                100%

Total Votes: 832

 

Iola ISD Trustee – Position 4

Tammy Mcduffie Harvey – 553 votes            58.83%

Michael Dehaven – 387 votes                        41.17%

Total Votes: 940

 

Iola ISD Trustee – Position 5

Coach Mark Cunningham – 596 votes            61.70%

Luke Bradicich – 370 votes                             38.30%

Total Votes: 966

 

Iola ISD Trustee – Position 2 (Unexpired Term)

Hugh “Alec” Pointer – 587 votes                    62.98%

Danny Lemley – 345 votes                              37.02%

Total Votes: 932

 

City of Bedias Mayor

Lisa Meritt – 23 votes                                     19.17%

Gwen Boullion – 97 votes                               80.83%

Total Votes: 120

 

Alderperson

Randall Richards – 58 votes                            30.21%

Walter Rogers – 61 votes                               31.77%

Maria Melendez – 29 votes                            15.10%

Ray Curtis – 44 votes                                      22.92%

Total Votes: 192

 

 

U.S. Senator

John Cornyn (R) – 6,373 votes                        76.92%

Mary “Mj” Hegar (D) – 1,755 votes                21.18%

Kerry Douglas Mckennon (L) – 118 votes       1.24%

David B Collins (G) – 39 votes                         0.47%

Total Votes: 8,285

 

U.S. Representative, District 8

Kevin Brady (R) – 6,416 votes                         77.58%

Elizabeth Hernandez (D) – 1,732 votes          20.94%

Chris Duncan (L) – 122 votes                          1.48%

Total Votes: 8,270

 

Railroad Commissioner 

James “Jim” Wright (R) – 6,338 votes            77.16%

Chrysta Castaneda (D) – 1,710 votes             20.82%

Matt Sterett (L) – 116 votes                           1.41%

Katija “Kat” Gruene (G) – 50 votes                 0.61%

Total Votes: 8,214

 

Chief Justice, Supreme Court

Nathan Hecht (R) – 6,296 votes                     76.70%

Amy Clark Meachum (D) – 1,774 votes          21.61%

Mark Ash (L) – 139 votes                                1.69%

Total Votes: 8,209

 

Justice, Supreme Court, Place 6 – Unexpired Term

Jane Bland (R) – 6,427 votes                          78.41%

Kathy Cheng (D) – 1,770 votes                       21.59%

Total Votes: 8,197

 

Justice, Supreme Court, Place 7 

Jeff Boyd (R) – 6,331 votes                             77.23%

Staci Williams (D) – 1,743 votes                     21.26%

William Bryan Strange III (L) – 124 votes       1.51%

Total Votes: 8,198

 

Justice, Supreme Court, Place 8 

Brett Busby (R) – 6,328 votes                         77.38%

Gisela D. Triana (D) – 1,715 votes                  20.97%

Tom Oxford (L) – 135 votes                            1.65%

Total Votes: 8,178

 

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 3

Bert Richardson (R) – 6,387 votes                  78.18%

Elizabeth D. Frizell (D) – 1,783 votes              21.82%

Total Votes: 8,170

 

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 4

Kevin Patrick Yeary (R) – 6,393 votes             78.46%

Tina Clinton (D) – 1,755 votes                        21.54%

Total Votes: 8,148

 

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 9

David Newell (R) – 6,404 votes                       78.69%

Brandon Birmingham (D) – 1,734 votes         21.31%

Total Votes: 8,138

 

Member, State Board of Education, District 8

Audrey Young (R) – 6,532 votes                     84.85%

Audra Rose Berry (D) – 1,166 votes               15.15%

Total Votes: 7,698

 

State Representative, District 13

Ben Leman (R) – 7,043 votes                          100%

Total Votes: 7,043

 

Chief Justice, 14th Court of Appeals, District

Tracy Elizabeth Christopher (R) – 6,396 votes           78.76%

Jane Robinson (D) – 1,725 votes                                21.24%

Total Votes: 8,121

 

Justice, 1st Court of Appeals District, Place 3

Russell Lloyd (R) – 6,364 votes                       78.58%

Veronica Rivas-Molloy (D) – 1,735 votes       21.42%

Total Votes: 8,099

 

Justice, 1st Court of Appeals District, Place 5

Terry Adams (R) – 6,414 votes                       79.19%

Amparo Monique Guerra (D) – 1,686 votes   20.81%

Total Votes: 8,100

 

Justice, 14th Court of Appeals District, Place 7

Ken Wise (R) – 6,405 votes                             78.92%

Tamika “Tami” Craft (D) – 1,711                    21.08%

Total Votes: 8,116

 

District Judge, 12th Judicial District

David W. Moorman (R) – 6,934 votes            100%

Total Votes: 6,934

 

District Judge, 506th Judicial District

Gary W. Chaney (R) – 6,919 votes                  100%

Total Votes: 6,919

 

District Attorney, 506th Judicial District

Andria Bender (R) – 6,904 votes                    100%

Total Votes: 6,904

 

County Attorney

Jon C. Fultz (D) – 4,460 votes                         100%

Total Votes: 4,460

 

Sheriff

Donald G. Sowell (R) – 7,012 votes                100%

Total Votes: 7,012

 

Tax Assessor-Collector

Mary Ann Waters (R) – 7,006 votes               100%

Total Votes: 7,006

 

County Commissioner Pct 1

Chad Mallett (R) – 1,911 votes                       100%

Total Votes: 1,911

 

County Commissioner Pct 3

Barbara Henley Walker (D) – 1,118 votes      100%

Total Votes: 1,118 

 

County Constable Pct 1

Dale Schaper (R) – 1,930 votes                       100%

Total Votes: 1,930

 

County Constable Pct 2

Blake Jarvis (R) – 2,337 votes                         100%

Total Votes: 2,337

 

County Constable Pct 3

Wes Male (R) – 2,510 votes                            100%

Total Votes: 2,510 

 

City of Iola Mayor

Christina Stover – 68 votes                             100%

Total Votes: 68 

 

City of Iola Alderperson 

Curtis Darby – 46 votes                                  46.00%

Chuck Glass – 15 votes                                   15.00%

Becky Evans – 39 votes                                   39.00%

Total Votes: 100