Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Time to read
1 minute
Read so far

Grimes County Cross Country Results

Posted in:

Rattler Invitational Cross Country Meet

  • Article Image Alt Text
    Rattler Edgar Hernandez had a top-5 finish for host Navasota in the Rattler Invitational Wednesday, Sept. 9, with a time of 19:05.
  • Article Image Alt Text
    Anderson-Shiro Owls Karrter Ellis finished first at the Rattler Invitational Cross Country Meet Wednesday, Sept. 9, with a time of 17:29.
  • Article Image Alt Text
    Jarod Thane secured a third place finish for the Owls with a time of 18:29. Examiner photos by Matthew Ybarra
  • Article Image Alt Text
    The host Rattlers had a great finish from Navasota runner Kyleigh Johnson. She finished in second-place (14:14) behind Taylor Limbaugh (12:12) from Schulenburg who is a repeat state qualifier.

Varsity Boys

1st Place – Karrter Ellis – Anderson-Shiro (17:29)

3rd Place – Jarod Thane – Anderson-Shiro (18:29)

5th Place – Edgar Hernandez – Navasota (19:05)

10th Place – Zachary Hayes – Anderson-Shiro (21:36)

12th Place - Eric Hernandez – Anderson-Shiro (22:06)

13th Place – Kleber Cruz – Navasota (22:14)

14th Place - Diego Montecinos – Navasota (12:27)

18th Place – Cory Baldobino – Navasota (22:50)

20th Place – Chase Risner – Navasota (23:10)

27th Place – Jaime Garcia – Navasota (27:00)

28th Place – Yahir Castillo – Navasota (27:07)

Varsity Girls

1st Place – Taylor Limbaugh – Schulenburg (12:12)

2nd Place - Kyleigh Johnson – Navasota (14:14)

4th Place – Emily Kirsch – Anderson-Shiro (15:37)

5th Place – Stephanie Galvan – Anderson-Shiro (15:40)

7th Place - Esmeralda Gomez – Navasota (15:55)

12th Place – Kaliegh Kirsch – Anderson-Shiro (16:31)

13th Place – Elizabeth Trejo – Navasota (17:00)

14th Place – Mariela Vargas – Navasota (17:21)

25th Place – Jade Dominguez – Navasota (18:47)

26th Place - Evelin Coronilla – Navasota (19:37)

28th Place – Princess Rodriguez – Navasota (20:45)

JH Boys

1st Place – Manual – Boling (10:45)

3rd Place – Adrian Castillo – Navasota (11:10)

7th Place - Thomas Beaston – Anderson-Shiro (11:58)

15th Place - Ethan Theriot – Anderson-Shiro (12:38)

18th Place – Israel Yanez – Navasota (13:55)

19th Place – Ricardo Alvarado – Navasota (14:02)

20th Place – Christian Garcia – Navasota (14:06)

21st Place – Jose Davila – Navasota (14:09)

22nd Place – Salvador Gomez – Navasota (14:10)

23rd Place – Ricardo Loera – Navasota (14:35)

25th Place – Luis Hernandez – Anderson-Shiro (14:39)

32nd Place – Adolfo Medina – Navasota (15:17)

33rd Place – Gavin Arnold – Anderson-Shiro (16:14)

35th Place – Travis Whittle – Anderson-Shiro (16:42)

36th Place – Nolan Ruiz – Navasota (17:09)

48th Place – Mario Castaneda – Navasota (20:20)

JH Girls

1st Place – Mattie Brown – Franklin (11:50)

20th Place – Yesenia Gomez – Navasota (15:39)

28th Place – Ava Hernandez – Anderson-Shiro (16:49)

32nd Place – Kylie Ritter – Navasota (17:59)

33rd Place – Grace Mendez – Navasota (18:08)

39th Place – Kayla Carroll – Anderson-Shiro (18:44)

41st Place – Hayden Nichols - Anderson-Shiro (18:51)

42nd Place – Aleesia Hernadez – Navasota (19:02)

50th Place – Anani Salceuda – Navasota (20:29)

51st Place – Jamile Valencia – Navasota (20:57)

52nd Place – Cinthia Coronilla – Navasota (22:01)

55th Place – Anarchi Anah – Navasota (23:58)

56th Place – Navasota – Brook Wright (24:06)